Лечебен бульон

Лечебният бульон е мощна, богата на минерали течност, която носи есенцията на жизненоважни зеленчуци, билки и подправки по начин, който е лесен за усвояване и използване от тялото. Тази рецепта е едновременно успокояваща и подхранваща. Съставките осигуряват огромни лечебни ползи – както за тялото, така и за душата.

Морковите понижават кръвното налягане, намаляват отоците, отпускат мускулите, стабилизират нервите и балансират когнитивната функция. Лукът и чесънът имат мощни антивирусни и антибиотични свойства и могат да помогнат за елиминирането на тежките метали и паразитите от тялото.

Магданозът и гъбите шийтаке съдържат отлична бионалична форма на желязо, която помага да поддържате кръвта си силна и предотвратяват анемията, а също така са богати на цинк, който е много полезен за лечение на вирусни проблеми и укрепване на имунната система. Джинджифилът и коренът от куркума помагат за намаляване на възпалението и подобряване на чернодробната функция. Те също така правят косата силна, а кожата – здрава и жизнена.

Този невероятен лечебен бульон може да се приготви предварително и да се съхранява в хладилник. Просто загрейте част от него и го поставете в термо чаша,  за да можете да се наслаждавате на топлата целебна напитка през целия ден. Този бульон има чудотворната способност да бъде едновременно лечебен, почистващ и подхранващ и е прекрасно допълнение към всеки здравословен режим.

Ето и рецептата:

Съставки:

  • 4 моркова, нарязани на ситно или 1 сладък картоф, нарязан на кубчета;
  • 2 стръка целина, нарязани;
  • 2 глави лук, нарязани на ситно;
  • 1 чаша ситно нарязан магданоз;
  • 1 чаша гъби шийтаке, пресни или сушени (по избор);
  • 2 домата, нарязани (по избор);
  • 1 глава чесън (около 6-8 скилидки), смлян;
  • Около 2 см (1 инч) пресен корен от джинджифил;
  • Около 2 см. (1 инч) пресен корен от куркума;
  • 8 чаши вода;
  • По желание: люти чушки или люспи от червен пипер.

Упътвания:

Поставете всички съставки в тенджера и оставете да заври леко. Намалете котлона на слаба степен и оставете да къкри за около час. Прецедете, за да получите богат на минерали, лечебен и възстановяващ бульон или оставете зеленчуците, за да се насладите на лека лечебна супа.

Въпроси и отговори за лечебния бульон

Кое е по-добре да консумираме – прецеден бульон или супа със зеленчуците в нея?

Тази рецепта осигурява големи лечебни ползи, когато се консумира както като бульон, така и със зеленчуците в него. Въпреки това, за най-големи лечебни ползи, най-добре е да се консумира като прецеден бульон без цели зеленчуци. Можете да се насладите на зеленчуците по друго време на деня, ако решите да консумирате само бульона. Ако запазите зеленчуците вътре, пак ще получите много лечебни ползи от тази рецепта.

Колко лечебен бульон трябва да консумирам?

Можете да се насладите на толкова лечебен бульон, колкото желаете. Оптималното количество е около една до две чаши на ден или възможно най-често.

Полезен ли е Лечебният бульон, ако имам настинка или грип?

Да, прецеденият лечебен бульон (без целите зеленчуци) е идеалната рецепта, когато имате настинка или грип. Можете да пиете много от този прецеден бульон, заедно с пресни плодови и зеленчукови сокове, за да ви помогнат да се възстановите по-бързо.

Мога ли да добавя други съставки към Лечебния бульон?

Можете да добавите други зеленчуци, билки и морски зеленчуци (водорасли) по ваш избор, като картофи, тиква, корен от репей, кориандър, градински чай, риган, мащерка, карфиол, броколи, аспержи, водорасли дулсе, келп, уакаме и т.н. Най-добре е да избягвате добавянето на закупени от магазина зеленчуков бульон, бульонни кубчета, животински кости или протеин, сол или други аромати, които не са чисти зеленчуци, билки, водорасли и подправки.

Мога ли да използвам сушен джинджифил и куркума вместо пресен?

Да, можете да използвате половин чаена лъжичка сушен джинджифил, както и сушена куркума, ако не можете да използвате пресни. Въпреки това, пресните корени притежават повече лечебни ползи от сушените, така че е най-добре да използвате пресни спрямо сушени, когато е възможно.

Мога ли да пропусна гъбите?

Да, можете да пропуснете гъбите или да изберете друга гъба, която харесвате, за да замените гъбите шийтаке.

Мога ли да пропусна лука?

Да, можете. Можете също да опитате различен вид лук, който предпочитате, ако желаете като зелен лук, праз или бял лук. Можете също да увеличите количеството на чесъна в рецептата, вместо да използвате лук, ако обичате чесън.

Трябва ли да беля джинджифила и куркумата?

Не, не е необходимо да ги белите. Вие избирате. Просто не забравяйте да ги измиете добре, ако не ги белите.

Трябва ли съставките да са органични?

Органичните съставки са идеалния вариант, но можете да използвате и конвенционални такива. Измийте добре съставките, ако използвате неорагични.

Мога ли да сложа пулпата от зеленчуков сок в моя бульон?

Да, можете. Можете да прецедите пулпата с останалите зеленчуци, когато бульонът е готов и да пиете само течността за максимална полза.

Мога ли да смеся бульона със зеленчуците, за да направя супа?

Да, ако не сте прецедили бульона, можете да пасирате супата до гладка консистенция, или да я ядете с целите зеленчуци.

Колко време издържа бульона в хладилника?

Бульонът може да се съхранява около пет до седем дни в хладилник.

Мога ли да замразя бульона?

Да, можете да направите голяма партида от бульона и да го замразите в кубчета за лед за по-късна употреба.

По кое време на деня е най-добре да се пие бульона?

Точно като билков чай, можете да се насладите на прецедения бульон по всяко време на деня.


Научете повече лечебни рецепти, както и още много полезна информация, в книгите на Антъни Уилям!

По материали от medicalmedium.com

2 мнения за “Лечебен бульон”

Вашият коментар

Шокова терапия с цинк

10 лесни закуски за здрави надбъбречни жлези