Спаначена супа

Едно от удивителните неща при включването на повече плодове и зеленчуци в диетата ни е начинът, по който вкусовите ни рецептори се променят и с времето започваме да жадуваме за все повече и повече пресни съставки. Когато откриете, че копнеете за зеленолистни зеленчуци и ползите, които те предоставят, тази лесна за приготвяне супа с богат вкус е чудесен начин да ги включите в деня си в лесно смилаема форма. С всички минерали, които спанакът осигурява, вие също ще помогнете за ограничаване на желанието за храни, за които знаете, че не служат на вашето здраве.

Как да си направим спаначена супа?

Съставки:

2 чаши чери домати
1 стрък стъблена целина
1 скилидка чесън
Сокът от 1 портокал
4 чаши бейби спанак
2 листа босилек или няколко стръка пресен кориандър
1 краставица (по желание)

Указания:

Пасирайте доматите, целината и чесъна със сока от портокала до гладкост. Добавете спанака, докато се смеси напълно. Добавете босилека (или кориандъра) и пасирайте до гладкост. Можете да направите „спагети“ от краставицата като я нарежете на спирали и да ги добавите към супата.

Сервирайте и се насладете веднага!

Въпроси и отговори за спаначената супа:

Тази супа топла ли се яде или студена?

Това е сурова супа, предназначена за сервиране на стайна температура. Не трябва да се затопля.

Има ли заместител на доматите?

Да, вместо това можете да използвате 1-2 манго.

Студена ли  трябва да се яде или на стайна температура?

Най-добре е да я консумирате на стайна температура, скоро след като е приготвена за най-големи ползи.

Какво е вашето мнение за съдържанието на оксалати в спанака?

Съществува мит, че някои зеленолистни зеленчуци са с високо съдържание на оксалати и следователно са вредни. Това е напълно неправилно и пречи на много хора да получат някои мощни и необходими хранителни вещества и лечебни свойства, осигурени от храни, за които се смята, че са с високо съдържание на оксалати.

Оксалатите не са проблемът, за който се смятат. Във всеки един плод и зеленчук на планетата има оксалати. Огромният набор от хранителни вещества в зеленолистните зеленчуци с високо съдържание на оксалати са едни от най-хранителните, до които имаме достъп. Медицинските изследвания и науката не са открили, че има антиоксалати в плодовете, зеленчуците и зеленолистните, които пречат на оксалатите да ни причинят щетите, които настоящата тенденция ни казва, че причиняват. В действителност тези храни не ни причиняват никаква вреда, а по-скоро ни осигуряват критично важни лечебни хранителни вещества като фитохимикали, витамини и минерали.

Алергичен съм към портокали, с какво мога да ги заменя?

Можете да добавите сок от лимон или лайм.

Добре ли е да се яде варен спанак? Или е по-полезен, когато е суров?

Суровият спанак е най-питателен и здравословен. Най-добре е да ядете всички зеленолистни зеленчуци (марули, зеле, спанак) сурови.

Добре ли е да замразяваме спанака, докато стане време да го използваме?

В идеалния случай най-добре е спанакът да е пресен и суров в тази супа.

Трябва ли да се избягват доматите, защото се смятат за „nightshades“ (от сем. Картофови)?

Ако сте чували, че т. нар. „nightshades“ (сем. Картофови) влошават състояния като артрит, можете спокойно да се откажете от това погрешно схващане. Картофите, доматите, чушките и патладжаните, когато са узрели, нямат отрицателно въздействие върху здравето. Точно обратното – тези удивителни храни подобряват здравето със своите хранителни вещества и лечебни свойства. Те са точно това, от което се нуждаете, когато искате да преодолеете болестта.

Съвременната теория твърди, че тези храни са с високо съдържание на алкалоиди, които причиняват възпаление. Все пак не алкалоидите причиняват възпаление. Проблемът не е в сем. Картофови. Трябва да разгледаме другите съставки, сервирани с тези храни. Кетчупът и доматения сос често съдържат високофруктозен царевичен сироп, а там, където има домат, често ще намерите тестени изделия или филийка хляб.


По материали от medicalmedium.com

Вашият коментар

Живак в рибата и рибеното масло

Мръсните тайни на кофеина (кафе, шоколад, зелен чай)| Детайлите са от значение, епизод 6